Beklenen İphone 6 – İphone Plus Etkinliği Karşinizda

Beklenen etkinlik sona erdi ve Apple son yılların en heyecanlı lansmanını gerçekleştirdi. iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch adını ilk defa duyduğumuz şeyler oldu. Etkinlik hakkında konuşacak çok şey var, ancak önce bu yazı ilekısa bir özet yaparak başlıyoruz.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 1 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Özel etkinlikte neler oldu? Yeni neler var?

Bu özel etkinlik yaklaşık 2 saat sürmesine rağmen Apple bir çok konuya sadece ucundan kıyısından değinebildi. iPhone 6’lar için bile sadece 40dk ayırabildiğini düşünürsek sanırım etkinliğin yıldızının Apple’ın akıllı saati olan “Apple Watch”olduğunu söyleyebiliriz. :)

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 2 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Lafı fazla uzatmadan hızlıca Apple’ın bugünkü etkinliğini özetleyelim:

 1. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus
 2. Apple Pay
 3. iOS 8 lansman tarihi
 4. Apple Watch
 5. Yeni U2 albüm lansmanı

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 3 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

Bu sene Apple yine 2 yeni iPhone modeli tanıtıyor. Geçtiğimiz sene iPhone 5s ve 5c’yi tanıtan Apple, bu sene ise iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adında 2 yeni cihazı piyasaya sürecek.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 4 1 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

iPhone 6’ların ekranları da önceki modellere göre büyütülmüş:

 • iPhone 6, 4.7 inç boyutunda,
 • iPhone 6 Plus ise 5.5 inç boyutunda devasa bir ekrana sahip.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 5 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Ekran boyutu büyümesine rağmen, 7.6mm kalınlığındaki iPhone 5s’e göre her iki model de “daha ince”! :)

 • iPhone 6’nın kalınlığı 6.9mm
 • iPhone 6 Plus ise 7.1mm

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 6 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Ağırlıkları ise oldukça farklı, çünkü iPhone 6 Plus oldukça büyük bir pil ile birlikte geliyor. Bu da elbette pil ömrünü kocaman ekrana rağmen olumlu şekilde etkiliyor. :)

 • iPhone 6, 129 gram
 • iPhone 6 Plus ise 172 gram ağırlığında. (iPhone 5s ise sadece 112 gram)

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 7 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Pil ömrüne gelecek olursak, Apple her iki iPhone 6’nın da iPhone 5s’ten daha iyi pil ömrüne sahip olduğunu söylüyor. Ancak günlük kullanımda bunun ne kadar doğru olduğunu ancak inceleyebildiğimizde görebileceğiz. :)

iPhone 6 fiyatları ne olacak? Türkiye’de ne zaman satılacak?

Bir güzel haber daha gelsin: iPhone 6 ve iPhone 6 Plus 26 Eylül’den itibaren Türkiye’de de satışa sunuluyor! :)

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 8 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

iPhone 6 fiyatları 2.349 TL’den, iPhone 6 Plus fiyatları ise 2.649 TL’den başlıyor.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 9 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Şu anda Apple Online Store’da 16, 64 ve 128 GB’lık modeller görünüyor. (Şu anda site kapalı, ancak yeniden açılacaktır.)

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile ilgili şimdilik bu kadarını paylaşmış olalım. Detaylara bir sonraki yazıda daha fazla gireceğiz. :)

Fakat bu sürede iPhone modellerini karşılaştırmalı olarak görmek isterseniz şu sayfaya göz atabilirsiniz: http://store.apple.com/tr/iphone/family/iphone/compare

Apple Pay

Etkinlikte Apple’ın ilk defa tanıttığı bir diğer konu da yeni bir ödeme sistemi olan Apple Pay. Bu ödeme sistemi sayesinde iPhone’umuzdaki Touch ID’yi kullanarak mağazalarda sadece birkaç saniyede ödeme yapmak mümkün olacak.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 25 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Kasaya gittiğimizde yapmamız gereken tek şey, parmağımızı Touch ID’ye dokundurmak ve 1 saniyeliğine telefonumuzu kasadaki özel cihaza yaklaştırmak. 

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 26 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Öncelikle ABD ile başlayacak olan bu sistemi ülkemizde ne zaman kullanabileceğimizi bilemiyoruz. Bu sebeple şimdilik fazla detaya girmiyorum.

iOS 8 ne zaman geliyor?

Bir güzel haber de iOS 8’den geldi, 17 Eylül’de iOS 8’i artık indirip kullanabiliyor olacağız. :) 

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 10a Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Apple Watch

Etkinliğin önemli bir kısmı Apple Watch’a ayrılmıştı bu gece. Apple Watch, Apple’ın tarihinde ve teknoloji tarihinde önemli yerlere sahip bir çok cihaz gibi konumlandırıldı:

 • Macintosh
 • iPod
 • iPhone
 • ve şimdi de Watch

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 11 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Bu cihazları önemli kılan bir diğer konu ise her birinin yepyeni bir kullanıcı arayüzü sunmasıydı diyebiliriz:

 • Macintosh ile fare
 • iPod ile ClickWheel
 • iPhone ile Multi-Touch
 • Watch ile “Digital Crown” (Dijital Kurma Kolu)

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 11aa Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Apple Watch günlük hayatımızda bize pek çok farklı konuda yardımcı olabilecek, cebimizdeki iPhone’a dokunmadan işimizi halledebileceğimiz ve hatta yepyeni iletişim ve etkinleşim yöntemleri sunuyor.

Apple Watch üzerinden hızlıca mesaj atmak, mesajlara cevap vermek, çizim veya ses göndermek, hatta kalp atışlarımızı paylaşmak bunlardan bazıları.

Mesajlaştığımız kişi bizi uzaktan “dürtebilecek”, ve bunu etrafımızdakiler değil, sadece biz gerçek anlamda “hissedebileceğiz”. :)

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 13 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Ayrıca kolumuzdaki bu küçük saat sayesinde günlük egzersiz seviyemizi, ne kadar hareket ettiğimizi veya oturduğumuzu da takip edebiliyor olacağız.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 14 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Nike+ Running gibi koşu uygulamalarını sevenler, bu saati daha çok sevecekler, çünkü artık kolumuza bağlı olan telefona uzanmadan koşumuzla ilgili bilgi alabilecekkimin aradığını veya mesaj attığını da görebileceğiz.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 15 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Ayrıca Watch için, Watch’a özel yeni bir App Store sayesinde cihazımıza özel uygulamalara da kolayca erişebileceğiz.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 16a Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch! sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 16b Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch! sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 16d Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Apple Watch, 2 farklı ekran boyutunda, 3 farklı versiyonda ve onlarca farklı çeşit kayış seçeneği ile geliyor. Bu da farklı üreticilerin de kılıf üreteceğini düşünürsek onbinlerce çeşit Watch göreceğimiz anlamına geliyor.

sihirli elma apple etkinlik iphone 6 pay watch 17 Etkinlik hakkında her şey! iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Pay ve Apple Watch!

Bir önceki yazımız olan Apple - Perspective başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.