İos 7 Güncellemesi

Cihazımı iOS 7′e Hemen Güncellemeli miyim?

iOS 7 güncellemesine hazırlık yapmadan önce kullanıcıları bazı önemli noktalar için uyarmak istiyorum. Çünkü bazı kullanıcılar iOS 7′yi çok merak ettikleri için direkt güncelleme olayına dalıyorlar ve bazı şeylerin geri dönüşü olmadığı için de çok başları ağrıyor. Evet güncelleme yöntemi ile cihazdan hiç birşey silinmiyor, yani birşeyler ters gitmez ise iOS 6′dan iOS 7′e hiç yedeğe ihtiyaç duymadan geçebiliyoruz. Fakat her zaman birileri için birşeylerin ters gitme olasılığı bulunuyor, bu yüzden lütfen aşağıdaki kısa kısa uyarı ve önerilerime dikkate alın:

  • Major iOS sürüm geçişlerinde her zaman sıkıntı yaşanma olasılığı vardır. Bu yüzden önceki güncellemeleriniz gibi her şeyin sorunsuz gitmesini beklemeyin. Ünlü “Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.“ Murphy Kanunu tam bu tip güncellemeler içindir :) Bu yüzden hazırlıklı olun.
  • Üsttekki maddede vurguladığım gibi iOS 5.0, 6.0, 7.0 gibi sonu sıfırla biten major sürümler çok fazla yenilik ve dolayısıyla çok fazla hata içerir. Apple 3 aydır iOS 7.0′ı test ediyor olsa da halen bir çok hata içeriyordur. Dolayısıyla bu hatalar, iOS 7.0′ı daha fazla kullanıcı cihazına yüklediğinde ortaya çıkacak, Apple da 1-2 hafta içerisinde iOS 7.0.1 sürümünü çıkaracaktır. Hatta üzerinde şimdiden çalışıyordur :) Bu yüzden iOS 7.0′ı pas geçip, iOS 7.0.1 çıktığında cihazınızı güncellemeyi tercih edebilirsiniz.
  • iPhone 4 gibi eski modeller iOS 7 güncellemesinden sonra iOS 6′ya kıyasla daha az performanslı çalışabilir ya da cihazda kasmalar olabilir. Bu durumda yazının sonunda paylaştığım sıfırdan kurulum ya da geri yükleme (restore) işlemleri yapmak gerekebilir.
  • iOS 7 sürümü resmen yayınlandığında büyük olasılıkla (geçmiş yıllarda hep böyle oldu) iOS 6′ya geri dönme imkanınız olmayacaktır. Yani cihazınıza iOS 7.0′ı kurup sonra da “Ben bunu beğenmedim, hadi geri dönelim” diyemeyeceksiniz. Cihazınızı bir iOS 7′e güncellediniz mi, artık gemileri yakmışsınız demektir.
  • Cihazınızı bilgisayarınızdaki iTunes ile veya cihazınız üzerinden “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsü üzerinden güncelleyebileceksiniz. Cihaz üzerinden güncellemede genelde indirilecek dosya boyutu küçük olur, sadece bir önceki güncelleme ile değişen dosyalar indirildiği için. Fakat iOS 7 güncellemesinde cihaz üzerinden indirilecek dosyanın boyutunun da çok düşük olmasını beklemeyin. Çünkü iOS 7 ile değişen çok fazla şey var. Ayrıca güncelleme işlemine başlamadan önce cihazınızda en az 2GB’lık boş yer bırakın.
  • Güncelleme işlemi normalde cihazınızdaki hiç bir bilgiyi silmez. Fakat diğer bir “Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.” Murphy Kanunu çoğu kez bu tip büyük iOS güncellemelerinde devreye girer ve bu yüzden cihazınızı sıfırlamak/geri yükleme (restore) zorunda kalırsınız. Bu durumda eğer yedeğiniz yoksa o zaman da “Güncelleme cihazdaki bilgileri siler” şehir efsanesinin ortaya çıkmasına neden olursunuz. Özetle güncelleme cihazdaki bilgileri silmez fakat birşeyler ters giderse cihazınızdaki bilgilerinizi silmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Güncelleme öncesi mutlaka yedek alın, geçen sene aldığınız bir yedeği yedekten saymayın. :)

iOS 7 Güncellemesi Öncesi Yedek Alma

Güncelleme işleminin cihazımızda hiç bir bilgiyi (rehber, resimler, uygulamalar, uygulamaların verileri, vs.) silmediğini yukarıda paylaşmıştık. Fakat güncelleme sırasında bir sorun çıkması durumunda genelde tek çözüm cihazı sıfırlama/geri yükleme (restore) olduğu için, güncelleme öncesi yedek almak çok önemli oluyor.

iPhone veya iPad’i yedeklemenin birkaç alternatif yolu olduğu için de size en kolay gelen, daha doğrusu yedekten dönmek gerekirse en kolay hangisini yapabilecekseniz onu seçmektir. Fakat ne kadar çok farklı şekilde yedek alabilirseniz o kadar garanti olur :)

1) Rehberin Ayrıca Yedeklenmesi

Herhangi bir iPhone kullanıcısına “Cihazındaki en önemli bilgi hangisi, cihazın kaybolursa en çok neye üzülürsün?” diye sorsak, muhtemelen çoğundan ilk sırada “Rehberim” (Contacts) cevabını alırız. Ben de bu yüzden takipçilerimize her zaman sık sık rehberlerinin yedeğini ayrıca almalarını öneriyorum. Çünkü sadece rehber yedeğini almanın ve gerekirse tekrar dönmenin App Store uygulamaları sayesinde çok kolay yöntemleri var. Açıkçası iPhone’da yedeği en kolay alınan şey rehber.

Bayibilgisayar-biz-mcbackup-01

My Contacts Backup

Bu yüzden daha önce tanıttığımız My Contacts Backup gibi uygulamalarla rehberinizi ayrıca yedekleyip .VCF uzantılı yedek dosyasını kendinize email olarak yollayın. Ya da App Store’daki alternatif rehber yedekleme uygulamalarından birini kullanıp rehberinizi ayrıca bir yerde saklayın.

Bayibilgisayar-biz-mcbackup-02

VCF uzantılı rehber yedekleri herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan sadece Mail uygulaması ile kolayca geri dönülebilir.

Ayrıca “Ben iTunes veya iCloud ile zaten yedek alıyorum ve bu yedek içinde zaten rehber bulunuyor, ayrıca neden yedekliyeyim” diye de düşünmeyin. Eğer lazım olduğunda iTunes yedek dosyası bozuk çıkarsa, o zaman sizin için önemli olan ve kolayca alınabilen rehber yedeğiniz yok diye üzülebilirsiniz.

2) Fotoğrafların Ayrıca Yedeklenmesi

iPhone kullanıcıları için rehberlerinden sonra (bazıları için belki de önce) cihazlarındaki en değerli bilgiyi çektikleri Fotoğrafları oluşturuyor. Fakat maalesef boyutlarının büyüklüğü ve sayılarının çokluğu nedeniyle rehberin yedeklenmesi gibi kolay olmuyor. Örneğin mail atarak fotoğrafları yedeklemek pratikte imkansız. Bu da hiç iTunes kullanmayan, daha doğrusu bilgisayarı olmayan kullanıcılar için fotoğrafların yedeklenmesini çok zor hale getiriyor.

Fakat eminim çoğu kullanıcının yakınında veya bir tanıdığında bilgisayar vardır. Eğer bu bilgisayarlarda iTunesprogramı varsa (yoksa da http://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresinden indirip kurabilirsiniz) o zaman cihazınızı USB kablosu ile bağlayıp tüm resimlerinizi o bilgisayara kolayca aktarabilirsiniz.

iphonedan_foto_aktarma_02

iTunes yüklü bir bilgisayara iPhone veya iPad’inizi bağladığınızda, cihazınızdaki fotoğraflara harici bir diske ulaşır gibi ulaşabilirsiniz.

Hem de bu işlem için cihazınızı o bilgisayardaki iTunes ile senkronize etmeniz gerekmez. Çünkü eğer bilgisayardan cihaza resim atmanız gerekseydi cihazınızı  eşzamanlamanız gerekecekti. Fakat tam tersi için, yani cihazdaki resimleri bilgisayara transfer için herhangi bir işlem yapmanıza, hatta iTunes arayüzünü açmanıza bile gerek yok. Tek yapmanız yıllar önce paylaştığımız iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı başlıklı yazıda olduğu gibi USB kablosunu bağladıktan sonra “Bilgisayarım” altında dijital bir fotoğraf makinası gibi görünen cihazınızın içinden tüm fotoğrafları bilgisayarınıza kopyalamak. (Yazı epey eski ama ana fikir halen aynı)

3) iTunes ile Yedek Alma

Rehberimizi ve fotoğraflarımızı ayrıca yedekleyip güvene aldıktan sonra artık cihazımızdaki tüm verilerin yedeklendiği klasik yedekleme yönetmlerine geçebiliriz. Bunlardan bir tanesi de bilgisayarımızdaki iTunes’u kullanarak yedek alma.

iTunes ile yedek alma da oldukça basit. USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımıza bağladığımızda karşımıza çıkan ya aşağıdaki ekrandan;

Bayibilgisayar-biz-itunes-bilgisayar-yedeklemeler

iTunes ile Yedek Alma

ya da aşağıdaki gibi sol menüden cihazımıza sağ klik yaparak cihazımızı bilgisayara yedekliyoruz. Elbette yukarıdaki veya aşağıdaki yedek aynı şekilde yedek alıyor. Sadece birini bulamayan diğerini bulabilir diye ikisini de paylaşayım istedim.

backup

iTunes ile Yedek

Yukarıdaki yedekleme de cihazımızdaki rehberi, çektiğimiz fotoğrafları ve videoları, notları, cihazımızdaki ayarları, uygulamaların içindeki bilgilerimizi, oyunda geçtiğimiz bölümleri, vs. gibi nerdeyse herşeyi yedekler.

Nerdeyse herşey diyorum çünkü App Store’dan indirdiğimiz uygulamalar, iTunes Store’dan satın aldığımız şarkılar ve zil sesleri gibi şeyler yedeklenmez. Çünkü onlar tekrar indirilebilen şeylerdir ve bu yüzden gereksiz yere yedek dosyasının boyutunu büyütmesin diye hariç tutulmuşlardır. Fakat Apple tekrar gereksiz yere App Store veya iTune Store’dan indirmek zorunda kalmayalım diye aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satınalınanları Aktar” seçeneği ile App Store’dan veya iTunes Store’dan aldığımız içerikleri ayrıca bilgisayarımıza transfer ediyoruz.

transfer-purchases1

Bu işlemi de yaptıkan sonra artık cihazımızdaki veriler bilgisayarımızda güvence altına almış oluyoruz. Eğer iOS 7 güncellemesinden sonra işler ters giderse cihazımızı sıfırlamak zorunda kalırsak, Geri Yükleme (Restore) işleminden sonra aldığımız bu yedeği göstererek verilerimizi geri getirebiliriz. Eş zamanlama yöntemi ile de uygulamalarımız, zil sesleri, şarkılar, vs. gibi içeriklerimiz de cihazımıza geri gelir.

iTunes ile yedek alma, hem çok daha hızlı hem de internet bağlantısı gerektirmediği için benim her zaman favorimdir.

Not: iTunes Store’dan satın alınmayan ama bilgisayardan cihaza transfer edilen zil sesleri ve müzikler hiç bir şekilde yedeklenmez veya geri transfe edilmez. Onlar zaten bilgisayarınızda olduğu için lazım olduğunda tekrar cihazınıza transfer edebilirsiniz.

3) iCloud ile Yedek Alma

Bir çok kullanıcının evinde bilgisayar olmadığı için ya da iTunes kullanmayı sevmediği için yukarıdaki gibi iTunes ile yedek alma imkanı olmuyor. Apple da bu tip kullanıcılar için iCloud ile yedek alma imkanı sunuyor. iCloud da, iTunes’taki gibi hemen hemen herşeyi yedekliyor. Fakat bu yedekleme işlemi bilgisayara değil Apple’ın Amerika’daki sunucularına yapılıyor. Ayrıca 5GB’lık alana kadar da bu hizmet ücretsiz.

iCloud yedeklemesi konusunda da daha önce iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme başlıklı detaylı bir yazı yazdığım için burada ayrıca detaya girmeyeceğim.

bayibilgisayar-icloud-yedekleme-02

Fakat kısaca özetlemem gerekirse “Ayarlar -> iCloud” menüsü altındaki iCloud hesabını aktive etmiş kullanıcılar, “Saklama Alanı ve Yedekleme” seçeneğini kullanarak cihazlarını yedekleyebiliyor ve cihazları sıfırlandığında tüm bu yedeği iCloud’dan cihazlarına geri dönebiliyorlar. Fakat tahmin edersiniz bu tip bir yedekleme ve geri dönüş için iyi bir Wi-Fi internet bağlantısı gerekiyor.

Bu yüzden iCloud Yedeklemesi benim favorim değil. Yanımda hep bilgisayarım olduğu için de zaten bana çok lazım olmuyor. Fakat başka çaresi olmayanlar için yedek yedektir

iOS 7 Güncellemesi

Yedekleri aldıktan sonra da iOS 7 güncellemesi çıktığında yine daha önce yaptığımız gibi ister cihazımız üzerindeki “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünü kullanarak kablosuz güncelleme yapıyoruz.

Bayibilgisayar-biz-yazilim-guncelleme-ota

Ya da istersek cihazımızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden güncellemeyi gerçekleştiriyoruz. Gerçi bu tip major iOS geçişlerinde benim önerim hep iTunes’u kullanmak oluyor ama muhtemelen çoğu kişi ile cihaz üzerinden güncelleme ile şansını deneyecektir.

Güncelleme Sırasında veya Güncelleme Sonrası Sorun Yaşarsak

Eğer güncelleme sırasında bir sorun yaşarsak muhtelemen cihazımız düzgünce açılmayacak, aktive olmayacak ya da bir hata kodu üretecektir. Bu tip bir durumla karşılaştığımızda en garanti yöntem daha önce “iPhone ve iPad’i iTunes ile Kurtarma Modunda Geri Yükleme” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi cihazı kurtarma moduna almaktır. Kurtarma modu, önce bilgisayarımıza en güncel sürümün tam halini indirir, sonra da bu sürümü cihaza geri yükler. Geri yükleme işlemi bittikten sonra biz de iTunes veya iCloud ile aldığımız yedeği kullanarak iOS 7 yüklü cihazımıza eski verilerimizi yükleyebiliriz.

Bayibilgisayar-biz-itunes-iphone-ipad-recovery-kurtarma-modu

Eğer güncelleme düzgün sonuçlanır da, cihazın iOS 7 performansından memnun kalmaz isek ya da garip garip hatalar alıyorsak, o zaman cihazımızı iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme başlıklı yazımızda olduğu gibi bir sıfırlayıp sonra yine tekrar yedekten geri yüklememiz gerekebilir.

Bayibilgisayar-biz-icloud-yedekleme-restore-08

Fakat yukarıdaki iki durumda da cihazımıza en son aldığımız yedeği dönmüş oluyoruz, yani gerçek anlamda bir sıfırlama olmuş olmuyor.

Sıfır/Temiz Kurulum

Yukarıda paylaştığımız sıfırlama yöntemlerinin sonunda hep daha önce aldığımız yedekleri döndüğümüz için bazen o tip bir sıfırlama, güncelleme sonrası yaşadığımız performans sorunlarının veya garip sorunların çözümü olmuyor. Bu tip durumlarda da daha önce “iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma” başlıklı yazımızda paylaştığımız temiz kurulumu öneriyoruz.

Bayibilgisayar-biz-yeni-bir-iphone-olarak-ayarla

Bu kurulumun püf noktası, cihaz sıfırlandıktan sonra ilk açılışta, herhangi bir iTunes veya iCloud yedeğinden dönüş yapmadan ilk kutusundan çıkmış gibi konfigüre etmek. Bu durumda cihazdaki tüm ayarları tekrar yapıyor, uygulamalarımızı tekrar indiriyoruz. İşin en kötüsü de verilerini internette saklamayan oyunları veya uygulamaların verileri de gitmiş oluyor. Yani bir oyunda 30. seviyeye gelmişsek, bu işlemden sonra tekrar en baştan başlıyoruz.

Fakat rehberimizi ve fotoğraflarımızı yazımızın yazında paylaştığımız gibi bir yöntemle yedeklemişsek o zaman temiz kurulum dediğimiz bu yöntemle tekrar cihazımıza atabiliyoruz.

Eğer özellikle iPhone 4 gibi eski cihaz sahipleri iOS 7 güncellemesi sonrasında sorun yaşarsanız, o zaman bu temiz kurulum olayını mutlaka deneyin. Çünkü iOS 6′ya dönemeyeceğiniz için muhtemelen başka çareniz kalmayacaktır.

Bayibilgisayar Olarak Bir Önceki Konuda Ğöksu Apple Dokunmatik Değişimi Ğöksu Apple Dokunmatik Değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.Konu Linkleri: > > > > > >