İphone Dns Adresi Değiştirme İp Adresi Değişimi

Her web sitesi internet üzerinde başka bir alanda (hosting) bulunmaktadır. Bu alanların da kendine ait bir IP adresi vardır. Kullanıcılar bir web sitesine erişmek istediklerinde tarayıcı (browser) ilk olarak DNS sunucularına bağlanır ve aranan web sitesinin hangi alanda olduğunu tarayıcıya bildirir. Daha sonra da tarayıcı DNS sunucuları tarafından belirtilen adrese ulaşıp web sitesinin görüntülenmesini sağlar.

Her servis sağlayıcının (TTNET, Superonline vs.) kendisine ait bir DNS sunucusu vardır. Kullanıcılar bilgisayarlarının veya mobil cihazlarının DNS ayarlarında bir değişik yapmadıkları sürece, otomatik olarak kullanmakta oldukları servis sağlayıcının DNS sunucusuna bağlanırlar. Eğer servis sağlayıcılar DNS’leri kullanarak bir sitesini engellemek isterlerse, tarayıcı web sitesinin hangi alanda olduğunu sorduğu zaman yanlış adres verilir ve kullanıcıların ulaşmak istedikleri web sitesine erişim engellenir. Bu durumu aşmak için varsayılan DNS ayarlarınızı yabancı kaynaklı DNS’lerle (Google DNS, Yandex DNS vs) değiştirmeniz yeterlidir. DNS kullanmanın asıl amacı yasaklı olan web sitelerine giriş yapmak değil, web sitelerine daha hızlı erişebilmektir. Aynı zamanda DNS kullanmak Türk Ceza Kanunu’nda suç sayılmadığı için yasaldır ve kullanılmasında bir engel bulunmamaktadır.

iPhone’unuzda DNS ayarlarınızı değiştirmek oldukça kolaydır. Aşağıda iPhone’unuzun DNS ayarlarını nasıl değiştirebileceğinizi görebilirsiniz.

  • iPhone‘unuzun DNS ayarlarını değiştirmek için ilk olarak Ayarlar butonuna dokunun
  • Ayarlar ekranında Wi-Fi seçeneğine dokunun
  • Wi-Fi ekranında o anda bağlı olduğunuz Wi-Fİ bağlantısının yanındaki i harfine dokunun
  • Bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısının ayarlarının bulunduğu ekranda DNS satırına dokunun
  • DNS satırında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi farklı adresler yazıyor olabilir. Gördüğünüz adresleri silerek kullanmak istediğiniz DNS adreslerini bu satıra girebilirsiniz.

Bayibilgisayar Olarak Bir Önceki Konuda itunes hata kodları ve çözümleri itunes hata kodları ve çözümleri hakkında bilgiler verilmektedir.Konu Linkleri: