İşte İOS 8 Karşınızda

İşte Karşınızda iOS 8

ios8-960

Apple artık gelenek olduğu üzere bu yıl düzenlediği WWDC panelinde favori mobil işletim sistemimiz iOS’un 8 numaralı sürümünü tanıttı.

Geçen yıl yapılan büyük görsel değişim üzerine artık bu sene daha işleve yönelik değişiklikler bekliyorduk ki aynen öyle oldu. Sunumun ilk bölümünde Mac OS X’in yeni sürümü Yosemite tanıtılırken o sistemin de en önemli özelliklerinden birinin iOS ile mükemmel entegrasyonu olarak göze çarptı.

Dilerseniz kısaca Sonbahar aylarında kavuşacağımız iOS 8′de bizleri neler bekliyor göz atalım.

ETKİLEŞİMLİ BİLDİRİMLER

notifications

Android kullanıcılarının bir süredir yapabildikleri bu özellik sayesinde bildirim geldiği anda ilgili programa gitmeden basit aksiyonlar alabileceğiz. Mesela bir mesaj geldiğinde hızlıca yanıtlamak, ya da bir toplantı daveti geldiğinde kabul etmek gibi. Özellikle mail yazarken ya da dikkatle bir oyun oynarken aynı zamanda işimizden kopmadan cevap verebilecek olmak güzel bir özellik olmuş.

GELİŞMİŞ E-POSTA

inbox

Posta kutumuza düşen yeni postaları küçük bir kaydırma hareketi ile silmek, işaretlemek gibi basit işlemler yapılabiliyor. Ayrıca şahsen en büyük şikayetlerimden biri olan mail yazarken maili kapatmadan kutumuza geri dönüp sonra tekrar mail yazmaya devam etme konusu da çözülmüş.

SPOTLIGHT ARAMA

spotlight

Apple iOS 8 ile zaten güzel çalışan Spotlight uygulamasını iyice geliştiyor. Aynı anda AppStore’dan aplikasyon, iTunes’dan müzik, film seansları gibi bilgiler aranabiliyor. Apple burda Google Now tarzı bir arama motoru sistemi geliştirmeye gitmiş.

QUICKTYPE

keyboard

iOS’un Android’e göre fazlaca geride kaldığı bir departman olan klavye iOS 8 ile beklenen güncellemeyi alıyor. Efektif bir tahmin sistemi ile son derece iddialı gelen yeni klavye bir sonraki kelimenizi tam olarak tahmin edebilmeyi vaad ediyor.

YENİLENEN iMESSAGE

messages

iPhone kullanıcılarının hemen hemen hepsi Whatsapp tarzı mesajlaşma programlarını kullanıyor olsa da Tim Cook’un açıklamasına göre iOS’un en çok kullanılan aplikasyonu iMessage olarak öne çıkıyor. Bu güncelleme ile Whatsapp ile halihazırda yapabildiğimiz ses ve görüntü transferinin yanı sıra lokasyon paylaşımı da yapılabilecek.

CONTINUITY

continuity

Apple iOS 8 için bir çok hoş ve gerekli yenilik yaparken bence en önemli nokta Mac OS X entegrasyonu olmuş. Hatta sadece Mac OS da değil iPhone , iPad entegrasyonu da diyebiliriz. iPad’de yazmaya başladığınız bir e-postaya bilgisayarınızda kaldığınız yerden devam etmek, ya da bilgisayarınızda yazmaya başladığınız bi dökümana iPhone, iPad kullanarak bir şeyler eklemek gerçekten güzel bir yenilik. Hatta sahnede gösterilen deneme sürümündeki gibi çalışırsa telefon şarjdayken bilgisayarınızdan bildirimlerinizi görmek, çağrı cevaplamak Apple’ın yıllardır yapmadığı türden bir inovasyon. Kesinlikle konferansın favorisi bu özellik oldu ve üzerine de uzun uzun konuşmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Ayrıca konferans sırasında ilk aramanın Dr. Dre olması da çok hoş bir ayrıntı oldu.

HEALTHKIT & HEALTH APLİKASYONU

health

Hemen hemen herkesin tahmin ettiği gibi Apple’da sağlık mevzusuna kayıtsız kalamadı. Yeni Health aplikasyonu ile 3. parti sağlık yazılımlarına-güvenlik kurallarına uymak şartı ile- sizin bilgilerinize ulaşma ve tüm değerlerinizi bir arada tutma şansı veriliyor. Passbook aplikasyonu tarzında bir kullanım sağlayan Health, çıkması muhtemel iWatch için de sağlam bir altyapı oluşturuyor.

FAMILY SHARING – AİLE PAYLAŞIMI

sharing

Özellikle tüm fertleri iOS kullanan aileler için işlevi yüksek bir uygulama olmuş. 6 kişiye kadar kurulabilen aile grupları kendi arasında resim ve müzik paylaşmanın yanı sıra aplikasyon ve içerik paylaşımı da yapılabiliyor. Özellikle anne babaların büyük şikayeti olan kendilerinden habersiz yapılan satın almalara karşı ise izin alma özelliği eklenmiş. Yani çocuğunuz sizden habersiz bir satın alma işlemine başlarsa onay için sizin cihazınıza mesaj geliyor. Oldukça faydalı.

DAHA AKILLI SİRİ

siri

iOS kullananların kişisel asistani Siri, iOS 8 ile daha akıllı bir hale geliyor. Mesela araba modunda ‘Hey Siri’ diyerek aktif hale getirilebiliyor. Shazam yardımı ile dinlenen müziği bilebiliyor. Ayrıca sesle yazma özelliğine 22 yeni dil ekleniyor. (Malesef hangi dillerin olduğu sunumda belirtilmedi)

YAZILIMCILARA ÖZEL YENİLİKLER

appsmeetapps

Konferansın adı Geliştirici Konferansı olunca yazılımcılara özel yenilikler olmaması olmazdı malum. Bir çoğu son kullanıcı için çok fazla bir şey ifade etmeyecek şeyler olsa da Android’in en eski sürümlerinden beri olan resim ve dökümanları istediğimiz program vasıtası ile paylaşma özelliğinin gelecek olması sevindirici bir gelişme. Ayrıca Metal isimli yeni grafik işlemcisi ve yeni programlama dili Swift geliştiriciler için önemli gelişmeler. Ayrıca ev otomasyonu ile ilgili yeni araçlar da geliştirilere sunuluyor olacak.

Son olarak Photos aplikasyonunda yapılan yenilikler, yeni fotoğraf düzenleme seçenekler, 3. parti klavye desteği, bildirim merkezinde widget desteği iOS 8′in getireceği önemli yenilikler. Betası bugünden itibaren geliştirilere sunulacak olan iOS8 hakkında gün geçtikçe daha çok bilgi sahibi olacağız.

Artık geriye iPhone serisinin yeni üyesi iPhone 6′yı beklemek kalıyor. Bakalım Apple malum olan ekran büyümesi dışında bizleri şaşırtmayı başarabilecek mi…

Bir önceki yazımız olan Eski telefonumu en güzel nasıl atarım? - Şekil 1 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Konu Linkleri: